Spirekor for piger og drenge

Sæsonstart: den 13. august

Hvornår: onsdage kl. 14:00 - 15:00

 

Spirekoret er for alle sangglade børn, piger og drenge i 0. - 2. klasse. Så kan dit barn lide at synge, er dette en enestående mulighed for at dele denne sangglæde med andre i Stenløse-Veksø Spirekor. Vi bruger fagter, bevægelser og dans, så børnene også sanser musikken og sangen. I koret synges både børnesange og salmer og der er fokus på alle de gode og lærerige oplevelser, der er ved at synge sammen med andre, men også synge alene.

 

Børnene bliver afhentet på Lærkeskolen kl. 13:40, hvor vi går sammen til Sognegården, får en bid brød og synger til kl. 15:00. Herefter kan forældre hente børnene i Sognegården og de børn, der ikke hentes, følges tilbage på Lærkeskolen. 

 

Underviser Sofia Hedia Hejslet har en musikfaglig baggrund som sanger og sanglærer med tilrettelæggelse og undervisning af hold med babysalmesang, børnerytmik og spirekor. Sofia har desuden været kirkesanger i Stenløse-Veksø Kirker gennem flere år. 
Eventuelle spørgsmål kan rettes til Sofia på mail: sofiahedia@gmail.com


Tilmelding til Spirekor for piger og drenge med sæsonstart den 13. august: https://forms.churchdesk.com/f/ZyIeVn16Dn